Kontaktuje nás


  Vyplňte formulár

  alebo nás kontaktujte

  telefonicky: +421 918 967 101 emailom: hello@comfortfinance.sk

  II. pilier v dôchodkovom sporení

  28 apríla, 2023
  Spoločnosť COMFORT FINANCE vám pravidelne prináša zaujímavosti, novinky a možnosti zo sveta financií. Dnes sa povenujeme téme, ktorá je pre mnohých nejasná a komplikovaná – II. PILIER V DÔCHODKOVOM SPORENÍ.

  Druhá šanca pre druhý pilier

  Ak máte menej ako 40 rokov a nestihli ste vstúpiť do starobného dôchodkového sporenia, štát vám teraz dáva druhú šancu. Od mája sa otvára vstup do takzvaného druhého piliera pre ľudí do štyridsiatky. Mladí, ktorí sa prvýkrát zamestnajú, sa tam ocitnú opäť automaticky. Niektoré ročníky čaká automatická zmena do výkonnejších fondov Väčšina sporiteľov v 2. pilieri v súčasnosti využíva málo efektívne dlhopisové fondy. Tie sú síce garantované, avšak ich zhodnotenie dlhodobo zaostáva za infláciou. Sporiteľom preto hrozilo, že budú mať dôchodok nižší, ako keby v 2. pilieri vôbec neboli. Po novom budú preto všetci účastníci narodení po roku 1968 automaticky presunutí do najvýkonnejších indexových fondov.

  Ekonómovia sa zhodujú, že pri vhodne zvolenej investičnej stratégii sa vstup do 2. piliera oplatí. Rozhodnutie o vstupe však netreba nechávať na poslednú chvíľu. Ako pri každom type investovania, aj tu platí, že dôležitejšia je doba investovania, nie suma, ktorou si účastník prispieva. Nezabúdajme však na to, že druhý pilier nezaťažuje rodinný rozpočet, keďže príspevky sú financované z existujúcich sociálnych odvodov a ich výška závisí od hrubej mzdy.

  Príklad: rozdiel v mesačnom dôchodku a nasporenej sume sporiteľa s hrubou mzdou 1 500 €/mes. pri rozdielnom veku vstupu do starobného dôchodkového sporenia. Indexový negarantovaný fond, výkonnosť 9,24 % p. a.
  Vstupný vek Nasporená suma (zaokrúhlene) Rozdiel v mesačnom dôchodku
  25 rokov 469 000€ 975€
  35 rokov 182 000€ 386€
  40 rokov 111 000€ 225€
  Predvolená investičná stratégia ponúkne vyššie výnosy! V týchto dňoch dostávajú účastníci na dôchodkovom sporení listy od svojich správcovských spoločností s ponukou vstupu do tzv. predvolenej investičnej stratégie (PIS). Tá okrem presunu úspor do indexových fondov zavádza aj zmenu v automatickom „skonzervatívňovaní“ investičnej stratégie s blížiacim sa vekom odchodu do dôchodku. Kým pôvodne sa sporiteľovi od veku 52 rokov presúvalo každý rok 10 % úspor z dynamického do garantovaného fondu, po novom bude tento presun pozvoľnejší. Začne sa síce už v 50. roku, ale úspory sa budú presúvať len po štyroch percentách. Finálny pomer bude 60 ku 40 % v prospech garantovaného dlhopisového fondu vo veku 64 rokov. Sporiteľ tak získa potenciál vyšších výnosov počas dlhšej doby.

  Potrebujete k téme II. PILIER viac informácií? Chcete sa poradiť?

  Novinky

  Čo sa tohto roku (ne)stalo, hoci sme sa báli

  13 december 2023

  Ako zabezpečiť deťom slušnú budúcnosť

  28 september 2023
  Všetky novinky