Kontaktuje nás


  Vyplňte formulár

  alebo nás kontaktujte

  telefonicky: +421 918 967 101 emailom: hello@comfortfinance.sk

  Čo sa tohto roku (ne)stalo, hoci sme sa báli

  13 decembra, 2023

  Obrovská inflácia, prepad akciových trhov, krach štátnych dlhopisov, či úplná paralýza realitných trhov. To boli tohtoročné nočné mory ekonomických analytikov aj čitateľov ekonomického spravodajstva. Hoci bol rok 2023 mimoriadne náročný, najhoršie obavy sa opäť nenaplnili. Právne naopak, popri všetkých negatívnych správach, sa objavilo aj viacero aktuálnych príležitostí.

  Pokles na realitnom trhu: vzácna príležitosť

  Po viac ako desaťročnom neustálom raste cien nehnuteľností, nastalo tohto roku malé vytriezvenie. Hoci to nebol prepad, aký si pamätáme z čias poslednej veľkej krízy z rokov 2008 až 2010, no na slovenské pomery to bola aj tak nezvyčajná situácia. Stagnácia realitného trhu bola spôsobená nevídaným zvýšením úrokových sadzieb na hypotékach. Kým pred necelými dvoma rokmi bolo jednoduché získať sadzbu hlboko pod jedným percentom, dnes sa pod štyri percentá dostaneme len ťažko. To viedlo k obmedzeniu prístupu k vlastnému bývaniu pre širokú skupinu Slovákov a následnému prehodnoteniu cien nehnuteľností aj na strane predávajúcich.

  Ekonómovia však očakávajú, že americká centrálna banka v budúcom roku svoje sadzby opakovane zníži a s polročným oneskorením ju budú pravdepodobne nasledovať aj kolegovia v Európskej centrálnej banke. Kúpa nehnuteľnosti sa tak stáva opäť atraktívnou vďaka dočasne priaznivým cenám a možnosťou zníženia úrokových sadzieb v blízkej budúcnosti. Pripomíname, že o prehodnotenie úrokovej sadzby na svojej hypotéke môžete zažiadať aj počas fixácie. Najmä veľké banky vedia takejto žiadosti vyhovieť. Po opätovnom znížení úrokov na hypotékach, ceny domov a bytov opäť vystrelia.  Na realitnom trhu sa takáto príležitosť neobjavuje častejšie než raz za 10 rokov

  Skrotená inflácia 

  Ďalším strašiakom posledných dvoch rokov bola inflácia, akú sme od nášho pobytu v eurozóne ešte nezažili. Dvojciferné tempo zvyšovania cien bežných tovarov a služieb sme na Slovensku pociťovali naposledy v deväťdesiatych rokoch. Dlhodobé „deja vu“ sa však nekonalo. Aj vďaka vysokým úrokovým sadzbám sa infláciu podarilo rýchlo skrotiť a dnes sú jej čísla opäť na normálnych úrovniach. Pokiaľ nenastanú žiadne ďalšie mimoriadne udalosti v podobe veľkých vojenských konfliktov alebo prírodných katastrof, riziko ďalšej inflácie by už malo byť zažehnané. Svedčia o tom práve aj očakávané plány centrálnych bánk znižovať úrokové sadzby.

  Akciové trhy prežili. Opäť.

  Kým minulý rok ceny akcií takmer nepretržite padali a nejeden investor si našiel nové vrásky na čele, tohto roku akciové trhy všetky straty dohnali. A to aj napriek negatívnym správam a náročnej geopolitickej situácii. Opäť sa ukázalo, že investovanie do akcií je beh na dlhé trate a vyžaduje trpezlivosť. Kľúčom k úspechu je nemeniť dlhodobú stratégiu a nepodľahnúť krátkodobým výkyvom. Neoplatí sa to. Dianie na trhoch je obvykle v šesť- až dvanásťmesačnom predstihu pred spravodajstvom.

  Príležitosťou pre toto obdobie je primiešanie štátnych dlhopisov s dlhodobou splatnosťou aj do dynamického akciového portfólia. Dlhopisy sú totiž z dôvodu vysokých úrokových sadzieb na dne a v prípade uvoľnenia menovej politiky centrálnych bánk sa očakáva skokový nárast ich cien. Ekonómovia si sú istí, že tento okamih nastane, len nevedia kedy. No zhodujú sa, že s vysokou pravdepodobnosťou sa to udeje už v budúcom roku.

  Novinky

  Čo sa tohto roku (ne)stalo, hoci sme sa báli

  13 december 2023

  Ako zabezpečiť deťom slušnú budúcnosť

  28 september 2023
  Všetky novinky