Prvé dni po narodení potomka prinášajú úplne nové výzvy. S postupom mesiacov, či rokov však aj dlhodobo nevyspatý rodič s nedostatkom kofeínu v krvi začína uvažovať, ako svojim deťom zabezpečiť slušnú budúcnosť. Kým pred dvadsiatimi rokmi bolo trendom sporiť im cez poistku, či vkladnú knižku, dnes idú do popredia fondy. Poistka môže mať zmysel aj v súčasnosti, ale na úplne iný účel. Po ktorých finančných produktoch stiahnuť ak nám na to v rodinnom rozpočte ostanú peniaze?
Tradičné sporenie nestačí
Predošlé generácie rodičov boli zvyknuté sporiť deťom najčastejšie okrem vkladných knižiek alebo poistiek, aj prostredníctvom stavebného sporenia. Tieto tradičné finančne nástroje však už na dnešné potreby nestačia, o kompenzovaní inflácie nehovoriac.
Hoci reálna inflácia je pre každého z nás iná – kupujeme rôzne tovary a služby – jedna vec je istá. Držať významnú časť úspor dlhodobo v hotovosti alebo sporiacich produktoch bánk nie je dobrý nápad. Aj keď pri súčasných vysokých sadzbách ponúkajú termínované účty zhodnotenie na úrovni dvoch až troch percent, inflácia vám za posledný rok z úspor odhryzla takmer deväť percent. Ak by sme takto sporili deťom na štart do života, namiesto zálohy za byt, či peknej svadby, by im pravdepodobne ostalo maximálne na kratšiu dovolenku.
Malá miera rizika a rozumné výnosy
Tradičné formy sporenia pre deti sú preto na ústupe a nahrádzajú ich rôzne formy investovania. Čoraz väčšiu popularitu u rodičov si získavajú podielové alebo ETF fondy. Od tohto roku navyše už na oba typy fondov platí oslobodenie od dane z výnosov, ktoré pri stavebnom sporení alebo termínovaných vkladoch neexistuje.
Ak chcete dieťaťu odkladať peniaze dlhodobo, počas desiatich alebo viac rokov, oplatí sa siahnuť po dynamických akciových fondoch. Najlepšie, ak sú široko diverzifikované – teda, vaše peniaze sa investujú po celom svete. Dokážete sa tak zviezť na vlne dlhodobo rastúcich trhov, čo je práve pri sporení pre deti žiadaný efekt. Samozrejme, investovanie prináša aj svoje riziká. V tomto prípade sa prejavia ako krátkodobé poklesy trhov. V prvých rokoch dokonca počítajte s tým, že hodnota vášej investície môže byť nižšia než súčet vašich vkladov. Je to prirodzená súčasť investovania a pri dlhodobom plánovaní si z toho nemusíte robiť ťažkú hlavu.
Ak by ste deťom sporili napríklad do amerických akcií posledných 20 rokov, dosiahli by ste kumulatívne zhodnotenie cez tristo percent. Z pravidelných príspevkov 30 eur mesačne, čo bol rodinný prídavok, a celkovom vklade 7200 eur, by ste tak dieťaťu nasporili viac ako 16000 eur. A to je už slušný základ na vlastné bývanie, svadbu, alebo výnimočnú svadobnú cestu.
Poistenie? Áno, ale šikovne
Pokým niektorí považujú poistenie dieťaťa za zbytočný luxus, odborníci v ňom zmysel vidia. Poistenie dieťaťa kryje predovšetkým výpadky príjmu rodiča. Ak s chorým dieťaťom musíte zájsť k lekárovi, alebo s ním dlhšie ostať doma, podpíše sa to aj na vašom príjme. Prioritou teda zostáva dobre pokryť príjem rodičov.
Niektoré poisťovne umožňujú pridať do životného poistenia rodiča aj jeho deti. To sa často krát javí ako najšikovnejšia cesta poistenia dieťaťa, a to hlavne pre priaznivú cenu. Za desať až pätnásť eur mesačne tak môže mať vaše dieťatko solídne krytie v prípade úrazu alebo choroby.
Zakladať samostatnú poistnú zmluvu so sporením pre dieťa sa už dnes neodporúča, a to najmä kvôli relatívne vysokým poplatkom. Oveľa lacnejšou a spravidla výnosnejšou alternatívou sú práve podielové alebo ETF fondy.
Rady na záver
Tak ako so všetkým iným, aj pri správe financií platí jednoduché pravidlo – dieťa bude opakovať nie to čom hovoríme, ale to, čo my sami robíme. Začnime tým, že nebudeme bezhlavo míňať a časť príjmu sa vždy budeme snažiť odložiť. Z toho čo nám ostane si časť necháme v rezerve a zvyšok budeme dlhodobo investovať. Aj takéto jednoduché pravidlá a na úvod, povedzme priesvitné prasiatko na úspory, môžu deťom dať dobrý základ do života. Aj dieťatko, ktoré ešte nevie počítať, tak bude vidieť ako v prasiatku pribúdajú peniažky. Všetko ostatné bude už len bonusom.