Kontaktuje nás


  Vyplňte formulár

  alebo nás kontaktujte

  telefonicky: +421 918 967 101 emailom: hello@comfortfinance.sk

  Hypotéky zdražejú, využite šikovný trik

  9 mája, 2023
  Ak fixácia vašej hypotéky končí tento rok, treba konať. Dať si schváliť úver s dnešnými podmienkami a zatiaľ ho nečerpať bude pre vás len výhodou. Pri ukončení fixácie pôvodného úveru buď nový úver načerpáte, alebo pri vyjednávaní so starou bankou budete ťahať za dlhší koniec. Môže sa tak ľahko stať, že napokon aj tam zjednáte lepšie podmienky a nebudete musieť s úverom migrovať. Refinančný úver si pritom vie počkať na načerpanie aj dvanásť mesiacov. Isté je, že nová splátka bude každopádne vyššia než pôvodná. Cieľom však je ochrániť sa pred ešte väčšími nákladmi na úver do budúcna. Úroky majú kam rásť Doterajším zvyšovaním úrokových sadzieb sa centrálnym bankárom doposiaľ skrotiť infláciu nepodarilo. Už dnes preto avizujú ďalšie sprísňovanie svojich politík. To sa s istotou premietne aj do podmienok slovenských hypoték. Kým dnes si stále môžete nechať schváliť hypotéku so sadzbou pod štyrmi percentami, na jeseň sa už pravdepodobne pod päť percent nedostanete.

  Ak vám, napríklad, ostáva do splatenia celej hypotéky ešte 25 rokov a zostatok istiny máte 100-tisíc eur, znamená to rozdiel v splátke približne 60 eur. Navyše, rýchlejšie je aj tempo splácania istiny. Po troch rokoch tak získate celkovú úsporu vyše 3000 eur.  
  roky úroková sadzba 3,85 % p.a. úroková sadzba 5 % p.a.
  mesačná splátka zostatok istiny na konci roka mesačná splátka zostatok istiny na konci roka
  1 €519,59 €97 572,38 €584,59 €97 938,09
  2 €519,59 €95 049,63 €584,59 €95 770,70
  3 €519,59 €92 428,02 €584,59 €93 492,41
  Chcem refinancovať, čo ma čaká? K schváleniu refinančnej hypotéky obvykle postačuje doložiť váš doklad totožnosti, kópiu pôvodnej úverovej zmluvy, kúpnej zmluvy a znalecký posudok. Ten môže byť starý aj niekoľko rokov, len k nemu doložíte niekoľko aktuálnych fotiek nehnuteľnosti. Týmto ušetríte aj 200 eur.

  So splatením starej hypotéky sa oplatí počkať na ukončenie fixácie. Dva mesiace pred týmto termínom vás totiž banka musí písomne informovať o blížiacej sa zmene podmienok. Listom vás oboznámi s novou úrokovou sadzbou a aktualizovanou mesačnou splátkou. Presne v tomto momente môžete vytiahnuť eso z rukáva. Tým, že refinančný úver ste si už dávno nechali schváliť, viete vašu starú banku požiadať aby podmienky „podliezla,“ alebo sa pustiť do čerpania nového úveru.

  Pri takomto šikovnom načasovaní sa vyhnete väčšine poplatkom spojených s refinancovaním. Treba však počítať so 66-eurovým kolkom za vklad novej záložnej zmluvy banky do katastra nehnuteľností. Fixácia mi konči o dva alebo tri roky Rozhodovanie o refinancovaní hypoték, ktorým fixácia konči o viac ako dvanásť mesiacov, je náročnejšie. Na tak dlhú dobu vopred sa refinančný úver nedá schváliť. Stále si však oňho môžete zažiadať a o rok sa podľa vtedajších podmienok sa rozhodnete, či sa vám ho oplatí načerpať. Upozorňujeme však, že splatenie úveru mimo výročia fixácie podlieha poplatku. Ten je jedno percento zo zostatku splácaného úveru. Preto takýto krok odporúčame citlivo zvážiť a dobre prepočítať.

  Šťastlivci, ktorým končí fixácia o viac ako dva roky, môžu ostať pokojní a s popcornom v rukách si užívať výhody nízkych splátok. Ekonómovia totiž očakávajú, že v priebehu ďalších rokov sadzby opäť poklesnú. Dôležitý je aj aspekt rodinnej situácie. V priebehu dvoch rokov si rodinný rozpočet môže polepšiť ak sa čelnom domácnosti napríklad zvýši plat, alebo mamička po rodičovskej dovolenke opäť nastúpi do práce.

  Novinky

  Čo sa tohto roku (ne)stalo, hoci sme sa báli

  13 december 2023

  Ako zabezpečiť deťom slušnú budúcnosť

  28 september 2023
  Všetky novinky