Kontaktuje nás


  Vyplňte formulár

  alebo nás kontaktujte

  telefonicky: +421 918 967 101 emailom: hello@comfortfinance.sk

  Ako ochrániť peniaze pred vysokou infláciou?

  10 mája, 2023
  Inflácia na Slovensku už takmer rok dosahuje dvojciferné čísla a vklady v bankách tak strácajú svoju hodnotu rekordným tempom. Veľká časť Slovákov však stále neinvestuje a naďalej necháva všetky svoje úspory v bankách. Je väčším rizikom investovať, alebo nechať svoje peniaze s istotou prerábať na účte?

  Investovanie pre každého (aj keď sa na to necíti) V posledných rokoch sa možnosti investovania sprístupnili širokej verejnosti prostredníctvom rôznych aplikácií, ale aj vďaka propagácii bánk. A hoci mnoho ľudí tak získalo svoje prvé skúsenosti na finančných trhoch, o masovom investovaní Slovákov sa ešte hovoriť nedá. Tieto skúsenosti však neboli výlučne pozitívne. Aplikácia totiž nepozná potreby a plány svojich užívateľov, preto im ani neporadí do čoho, ani na ako dlho investovať. Pre tento typ investovania je príznačné viac náhodné rozhodovanie sa než cieľavedomý plán. A to sa zväčša nevypláca.

  Možno ste už videli reklamu, v ktorej úspešný muž v kravate pozerá na graf v počítači, teší sa zo svojich ziskov a Vám napadlo: „Tak toto sa ma netýka. Investovaniu nerozumiem a ani na to nemám dostatok peňazí.“

  Opak je pravdou. Ak ste schopní odkladať si rádovo desiatky eur mesačne, otvárajú sa vám už slušné možnosti, ako zarobiť na infláciu, alebo ju dokonca aj prekonať. Samozrejme platí, čím viac peňazí môžete investovať, tým širšie možnosti máte. Pravidelnosť je pritom najjednoduchšou a mimoriadne účinnou metódou, ako znížiť riziko. Ak totiž naraz zainvestujete väčší objem peňazí a trhy následne klesnú, pohľad na váš účet nebude príjemný. To Vám pochopiteľne ako začínajúcemu investorovi odvahu nedodá. Ak však začnete investovať pravidelne každý mesiac po menších sumách, riziko sa rozloží. V niektoré mesiace trafíte dobrý moment, v iné mesiace horší, ale v priemere na tom budete dobre. Sila je v čase Trpezlivosť ruže prináša. Pri investovaní to platí viac ako kdekoľvek inde. Rozhodujúca preto nie je ani tak suma, ktorú si chcete odkladať, ako čas na ktorý ste ochotní na svoje peniaze „zabudnúť.“
  Doba investovania Suma vkladov Hodnota investície na konci Znásobenie vkladu
  10 rokov 6 000 € 8 704 € 1,45x
  20 rokov 12 000 € 26 198 € 2,18x
  30 rokov 18 000 € 61 356 € 3,40x
  Príklad: Investícia 50 eur mesačne pri zhodnotení 7 % p.a. počas doby investovania 10, 20 a 30 rokov.

  Možno sa pozastavíte nad zhodnotením sedem percent ročne. Vklady v bankách sa predsa úročia dlhodobo na úrovni blízkej nule. To však platí pre vklady. Investície si idú vlastnou cestou. Ak by ste posledných desať rokov investovali napríklad do balíka päťsto najväčších amerických firiem, ktoré sú združené v najznámejšom indexe S&P500, zarábali by ste viac ako dvanásť percent ročne. Napriek pandémií, či vojne na Ukrajine. Predošlá veta môže vyvolať otázku: „Ako mám investovať do najväčších amerických firiem, keď ani neviem, ktoré to sú? Veď na to nemám školu ani skúsenosti,“ pomyslíte si. Pravdou je, že úspešný investor nemusí poznať ani jednu z nich. Nemusí mať dokonca ani ekonomické vzdelanie. Túto prácu za vás už dávno spravil niekto iný. Do čoho investovať a čomu sa oblúkom vyhnúť Najpopulárnejšou a zároveň najdostupnejšou formou investovania sú v súčasnosti takzvané ETF fondy. V nich je namiešané portfólio desiatok až stoviek cenných papierov a bežný investor tak nemusí robiť sám investičné rozhodnutia. Ďalšou ich výhodou je, že ich výnos je oslobodený od dane, ak v nich držíte peniaze aspoň rok. Avšak aj v tomto prípade platí, že pred prvou investíciou je dobré predebatovať výber ETF fondu s odborníkom. Tieto konzultácie bývajú bezplatné a poradca vám pomôže vybrať riešenie, ktoré najviac vyhovuje vašim očakávaniam a plánom.

  Naopak, pre neskúsených investorov neodporúčame rizikové investície, napríklad do kryptomien alebo rôznych investičných nástrojov s takzvanou pákou. Investičných platforiem v podobe aplikácií pre smartfóny je dnes veľa a majú premenlivú kvalitu. Pre začiatočníka je takmer nemožné sa v nich zorientovať. Tiež sa vyhnite „exkluzívnym“ investičným príležitostiam cez telefón, ktoré vám ponúkajú neznámi obchodníci.

  Novinky

  Čo sa tohto roku (ne)stalo, hoci sme sa báli

  13 december 2023

  Ako zabezpečiť deťom slušnú budúcnosť

  28 september 2023
  Všetky novinky